05 lutego 2024

Co to jest apteka internetowa online?

apteka internetowa medyczny akapit

Apteka internetowa, zwana także apteką online, to miejsce, w którym można zakupić leki, dermokosmetyki, sprzęt medyczny i inne produkty zdrowotne za pośrednictwem Internetu. Pozwala zaopatrzyć się w potrzebne leki i klasyczny asortyment apteczny z dostawą do domu lub z punktem odbioru np. sklepie lub paczkomacie. Wiele osób ceni ją za szerszy asortyment niż w zwykłej aptece, ale może nie podobać się czas realizacji zamówienia lub brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą. Co jeszcze warto wiedzieć o aptece internetowej online?

 

Spis treści

Co to jest apteka internetowa?

Kto pracuje w aptece internetowej?

Strona apteki internetowej

Blog / poradnik w aptece internetowej

Jakie są zalety apteki internetowej?

Wady apteki online

Podsumowanie

 

Co to jest apteka internetowa?

Apteka internetowa to wysoce specjalistyczny "sklep" dostępny w Internecie - pozwala na zaopatrzenie się w produkty apteczne jak leki bez recepty, suplementy diety, mleko dla dzieci, specjalistyczne produkty żywieniowe, wyroby medyczne etc. Oprócz tego apteka online dostarcza innych usług "niematerialnych" jak porada farmaceutyczna np. w doborze odpowiedniego leku z asortymentu. Farmaceuta w takim punkcie (zależnie od profilu i wielkości apteki internetowej) oferuje konsultację telefoniczną, mailową lub online np. przez popularne komunikatory audio-video. Charakterystyczny jest również sposób realizacji zamówienia jak i rodzaj porady - wszystko dzieje się na odległość. Złożone zamówienie w aptece internetowej realizowane jest najszybciej w ciągu doby, a niekiedy jego czas wydłuża się do kilku dni, co zależy od dostępności wybranego asortymentu, kompletowania zamówienia, a także przewoźnika / dostawcy.

 

Kto pracuje w aptece internetowej?

W aptece internetowej pracują farmaceuci, którzy służą pomocą oraz udzielają fachowych porad dotyczących doboru leków czy suplementów. Dodatkowo, personel apteki online zajmuje się realizacją zamówień oraz organizacją dostaw dla klientów. W jego skład wchodzą m.in. mgr farmacji, technicy farmaceutyczny, a także osoby bez wykształcenia farmaceutycznego. Są to osoby związane np. z działem handlowym, reklamacją, obsługą pacjenta / klienta (niejednokrotnie odczuwam wewnętrzny zgrzyt jak powinnam nazwać osobę robiącą zakupy w aptece internetowej - może konsument?). W sposób pośredni z apteką internetową mogą współpracować m.in. również lekarze, dietetycy, fizjoterapeuci, którzy mogą dzielić się wiedzą zawodową i tworzyć dla serwisu aptecznego artykuły medyczne, poradniki i wpisy blogowe. W tym zadaniu również odnajdują się farmaceuci - sama jestem tego przykładem. Mogą zajmować stanowiska redaktora lub copywritera medycznego.

 

Strona internetowa apteki

Stałym i bezwzględnie koniecznym elementem apteki online jest strona internetowa apteki, gdzie dostępny jest cały asortyment (leki i suplementy, witaminy i minerały), jaki oferuje ten wysoce specjalistyczny rodzaj "sklepu ze zdrowiem" (zakładam, że nie wszystkim spodoba się to określenie). Wszystkie produkty dostępne są ściśle określonych sekcjach jak kategorie, a te mogą być podzielone na podkategorie itd. Istotnym elementem każdej legalnej apteki internetowej jest link prowadzący do rejestru aptek zarejestrowanych na terytorium RP. Świadczy on o legalności apteki, co dodatkowo potwierdza dołączony do strony skan zezwolenia na prowadzenie apteki wydawany przez WIF - Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

 

Jakie kategorie znajdziecie na każdej stronie apteki internetowej? To m.in.:

  • testy diagnostyczne - nie tylko ciążowe
  • produkty wspomagające odchudzanie
  • leki bez recepty na ból, przeziębienie, choroby infekcyjne, bezsenność
  • homeopatię i leki homeopatyczne
  • środki opatrunkowe - bandaż, plastry, kompresy
  • kosmetyki i suplementy diety
  • produkty do higieny i artykuły higieniczne
  • sprzęt medyczny (glukometr, inhalator, termometr).

 

WARTO WIEDZIEĆ

Zdecydowana większość produktów aptecznych jest odpowiednia do wysyłki za pośrednictwem kuriera. Wiele zamówień z apteki można wysłać do specjalnego punktu odbioru osobistego (lokalny sklep spożywczy, kiosk z gazetami). Wyjątkiem są rezerwowane leki na receptę w aptece internetowej, gdzie podczas odbioru należy okazać e-receptę, która uprawnia pacjenta do otrzymania danego leku.

 

apteka internetowa asortyment

Asortyment apteki internetowej obejmuje m.in. leki bez recepty i suplementy diety.

 

Blog / poradnik w aptece internetowej

W ramach wspomnianej strony funkcjonuje obszerna część informacyjna znana jako poradnik lub blog apteki, na której znajduje się najczęściej szereg wpisów, które tworzą pracownicy apteki np. mgr farmacji i technik, ale również copywriterzy medyczni specjalizujący się w copywritingu medycznym. Są to osoby ze wspomnianych profesji jak lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta, dietetyk, pielęgniarka, psycholog, ratownicy medyczni czy specjaliści od zdrowia publicznego. Oczywiście lista ta nie wyczerpuje w pełni wszystkich możliwości. Nie zmienia to faktu, że blog powinien dostarczać rzetelnych informacji popartych dobrymi źródłami.

 

Jakie są zalety apteki internetowej?

Apteka internetowa oferuje wygodny sposób zakupów, dzięki któremu można zaopatrzyć się w potrzebne produkty zdrowotne bez wychodzenia z domu (pod warunkiem zamówienia kuriera). Perspektywa zakupów zmienia się, jeśli korzystamy z punktu odbioru np. w osiedlowym sklepie, na poczcie lub nowszych formach dostawy jak paczkomat. Dodatkowo, w aptece online można znaleźć różnorodny asortyment leków, suplementów, a także (dermo)kosmetyków i sprzętu medycznego. To wygodna opcja dla osób, które muszę kupić coś na "paląco-wstydliwy" problem. Lista schorzeń będących tematem tabu, obaw i wstydu jest nadal długa, chociaż w swojej praktyce coraz rzadziej miałam okazję słuchać prośbę w stylu półszeptu "coś na hemoroidy" lub bardzo popularna wymówka "coś na erekcję, ale to dla sąsiada". W takim przypadku pacjent(ka) musi co najwyżej kryć się z komórką lub laptopem przed spojrzeniem domowników w porównaniu do wścibskiej sąsiadki, która mogłaby nadstawiać ucha i nadmiernie analizować fakt, dlaczego co tydzień, gdy ona jest w aptece zawsze kupujesz listek witaminy C. Nie ma zatem co ukrywać, że składanie zamówienia w aptece internetowej daje dużo więcej prywatności. Nie trzeba się czaić na brak kolejki i ludzi jak w przypadku tradycyjnej apteki. Jeśli najdzie Cię ochota możesz zrobić zamówienie o 23:51, gdzie większość aptek z wyjątkiem tych o dłuższym dyżurowaniu lub całodobowych jest zwyczajnie zamknięta.

 

PAMIĘTAJ

Jeśli masz obawy, że w przeglądarce pozostanie ślad po przeglądaniu różnych stron w ramach apteki internetowej, pamiętaj, że możesz skorzystać z trybu incognito ☺ albo zwyczajnie wyczyścić historię przeglądania.

 

Wady apteki online w Internecie

Jedną z potencjalnych wad apteki internetowej może być konieczność oczekiwania na dostawę produktów. Najkrótszy czas realizacji zamyka się zwykle w dobę. Niekiedy jednak można wstrzelić się w czas, gdy zamówień jest mniej, a przewoźnik może zrealizować zamówienie jeszcze tego samego dnia - to jednak rzadkość. Niestety, jeśli potrzebujesz leku na już np. dopadł się nagły ból, gorączka, infekcja zamówienie i czekanie na zamówienie online z odbiorem w domu to strata czasu. Ponadto, niektórzy klienci vel pacjenci mogą odczuwać brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą, co dla niektórych może być istotne. Wiele osób polega na rekomendacji farmaceutów, możliwości krótkiej rozmowy i konsultacji. Część pacjentów może mimo wszystko cieszyć brak bezpośredniego kontaktu - w oczach wielu osób (szczególnie tych śpieszących się wiecznie) 2-3 podstawowe pytania od farmaceuty są zbyteczne. Inny minus? Apteka internetowa nie ma możliwości bezpośredniej realizacji zamówień leków na receptę. Jedyna możliwość to zamówienie leków z recepty na stronie, co i tak ostatecznie wiążę się koniecznością wizyty w aptece, która dla leków na receptę jest wyłącznym miejscem odbioru. Oczywiście po odbiór leków można wysłać zaufaną osobę, ale to już inna rozmowa.

 

Apteka internetowa - podsumowanie

Apteka internetowa to wygodne i nowoczesne rozwiązanie dla osób poszukujących leków 💊, suplementów diety, dermokosmetyków czy sprzętu medycznego. Dzięki możliwości zakupów online, można skorzystać z szerokiej gamy produktów zdrowotnych, której typowa apteka ogólnodostępna nie ma w swojej ofercie (jest to niemożliwe pod względem logistycznym). Kłopotem lub też zaletą jest brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą, przed którym wiele osób ma wrażenie, że musi się tłumaczyć, a także osobami trzecimi np. ludzie z kolejki.

 


Z czego korzystałam pisząc ten tekst? Przede wszystkim z bagażu zdobytych doświadczeń ☺

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

— 2024 —

medyczny akapit

zdrowa porcja contentu bez recepty!