autorka: Kasia Deptuła
Apteka internetowa, zwana także apteką online, to miejsce, w którym można zakupić leki, dermokosmetyki, sprzęt medyczny i inne produkty zdrowotne za pośrednictwem Internetu. Pozwala zaopatrzyć się w potrzebne leki i klasyczny asortyment apteczny z dostawą do domu lub z punktem odbioru np. sklepie lub paczkomacie. Wiele osób ceni ją za szerszy asortyment niż w zwykłej aptece, ale może nie podobać się czas realizacji zamówienia lub brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą. Co jeszcze warto wiedzieć o aptece internetowej online?
Spis treści
Apteka internetowa to wysoce specjalistyczny "sklep" dostępny w Internecie - pozwala na zaopatrzenie się w produkty apteczne jak leki bez recepty, suplementy diety, mleko dla dzieci, specjalistyczne produkty żywieniowe, wyroby medyczne etc. Oprócz tego apteka online dostarcza innych usług "niematerialnych" jak porada farmaceutyczna np. w doborze odpowiedniego leku z asortymentu. Farmaceuta w takim punkcie (zależnie od profilu i wielkości apteki internetowej) oferuje konsultację telefoniczną, mailową lub online np. przez popularne komunikatory audio-video. Charakterystyczny jest również sposób realizacji zamówienia jak i rodzaj porady - wszystko dzieje się na odległość. Złożone zamówienie w aptece internetowej realizowane jest najszybciej w ciągu doby, a niekiedy jego czas wydłuża się do kilku dni, co zależy od dostępności wybranego asortymentu, kompletowania zamówienia, a także przewoźnika / dostawcy.
W aptece internetowej pracują farmaceuci, którzy służą pomocą oraz udzielają fachowych porad dotyczących doboru leków czy suplementów. Dodatkowo, personel apteki online zajmuje się realizacją zamówień oraz organizacją dostaw dla klientów. W jego skład wchodzą m.in. mgr farmacji, technicy farmaceutyczny, a także osoby bez wykształcenia farmaceutycznego. Są to osoby związane np. z działem handlowym, reklamacją, obsługą pacjenta / klienta (niejednokrotnie odczuwam wewnętrzny zgrzyt jak powinnam nazwać osobę robiącą zakupy w aptece internetowej - może konsument?). W sposób pośredni z apteką internetową mogą współpracować m.in. również lekarze, dietetycy, fizjoterapeuci, którzy mogą dzielić się wiedzą zawodową i tworzyć dla serwisu aptecznego artykuły medyczne, poradniki i wpisy blogowe. W tym zadaniu również odnajdują się farmaceuci - sama jestem tego przykładem. Mogą zajmować stanowiska redaktora lub copywritera medycznego.
Stałym i bezwzględnie koniecznym elementem apteki online jest strona internetowa apteki, gdzie dostępny jest cały asortyment (leki i suplementy, witaminy i minerały), jaki oferuje ten wysoce specjalistyczny rodzaj "sklepu ze zdrowiem" (zakładam, że nie wszystkim spodoba się to określenie). Wszystkie produkty dostępne są ściśle określonych sekcjach jak kategorie, a te mogą być podzielone na podkategorie itd. Istotnym elementem każdej legalnej apteki internetowej jest link prowadzący do rejestru aptek zarejestrowanych na terytorium RP. Świadczy on o legalności apteki, co dodatkowo potwierdza dołączony do strony skan zezwolenia na prowadzenie apteki wydawany przez WIF - Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.
Jakie kategorie znajdziecie na każdej stronie apteki internetowej? To m.in.:
WARTO WIEDZIEĆ
Zdecydowana większość produktów aptecznych jest odpowiednia do wysyłki za pośrednictwem kuriera. Wiele zamówień z apteki można wysłać do specjalnego punktu odbioru osobistego (lokalny sklep spożywczy, kiosk z gazetami). Wyjątkiem są rezerwowane leki na receptę w aptece internetowej, gdzie podczas odbioru należy okazać e-receptę, która uprawnia pacjenta do otrzymania danego leku.
Asortyment apteki internetowej obejmuje m.in. leki bez recepty i suplementy diety.
W ramach wspomnianej strony funkcjonuje obszerna część informacyjna znana jako poradnik lub blog apteki, na której znajduje się najczęściej szereg wpisów, które tworzą pracownicy apteki np. mgr farmacji i technik, ale również copywriterzy medyczni specjalizujący się w copywritingu medycznym. Są to osoby ze wspomnianych profesji jak lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta, dietetyk, pielęgniarka, psycholog, ratownicy medyczni czy specjaliści od zdrowia publicznego. Oczywiście lista ta nie wyczerpuje w pełni wszystkich możliwości. Nie zmienia to faktu, że blog powinien dostarczać rzetelnych informacji popartych dobrymi źródłami.
Apteka internetowa oferuje wygodny sposób zakupów, dzięki któremu można zaopatrzyć się w potrzebne produkty zdrowotne bez wychodzenia z domu (pod warunkiem zamówienia kuriera). Perspektywa zakupów zmienia się, jeśli korzystamy z punktu odbioru np. w osiedlowym sklepie, na poczcie lub nowszych formach dostawy jak paczkomat. Dodatkowo, w aptece online można znaleźć różnorodny asortyment leków, suplementów, a także (dermo)kosmetyków i sprzętu medycznego. To wygodna opcja dla osób, które muszę kupić coś na "paląco-wstydliwy" problem. Lista schorzeń będących tematem tabu, obaw i wstydu jest nadal długa, chociaż w swojej praktyce coraz rzadziej miałam okazję słuchać prośbę w stylu półszeptu "coś na hemoroidy" lub bardzo popularna wymówka "coś na erekcję, ale to dla sąsiada". W takim przypadku pacjent(ka) musi co najwyżej kryć się z komórką lub laptopem przed spojrzeniem domowników w porównaniu do wścibskiej sąsiadki, która mogłaby nadstawiać ucha i nadmiernie analizować fakt, dlaczego co tydzień, gdy ona jest w aptece zawsze kupujesz listek witaminy C. Nie ma zatem co ukrywać, że składanie zamówienia w aptece internetowej daje dużo więcej prywatności. Nie trzeba się czaić na brak kolejki i ludzi jak w przypadku tradycyjnej apteki. Jeśli najdzie Cię ochota możesz zrobić zamówienie o 23:51, gdzie większość aptek z wyjątkiem tych o dłuższym dyżurowaniu lub całodobowych jest zwyczajnie zamknięta.
PAMIĘTAJ
Jeśli masz obawy, że w przeglądarce pozostanie ślad po przeglądaniu różnych stron w ramach apteki internetowej, pamiętaj, że możesz skorzystać z trybu incognito ☺ albo zwyczajnie wyczyścić historię przeglądania.
Jedną z potencjalnych wad apteki internetowej może być konieczność oczekiwania na dostawę produktów. Najkrótszy czas realizacji zamyka się zwykle w dobę. Niekiedy jednak można wstrzelić się w czas, gdy zamówień jest mniej, a przewoźnik może zrealizować zamówienie jeszcze tego samego dnia - to jednak rzadkość. Niestety, jeśli potrzebujesz leku na już np. dopadł się nagły ból, gorączka, infekcja zamówienie i czekanie na zamówienie online z odbiorem w domu to strata czasu. Ponadto, niektórzy klienci vel pacjenci mogą odczuwać brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą, co dla niektórych może być istotne. Wiele osób polega na rekomendacji farmaceutów, możliwości krótkiej rozmowy i konsultacji. Część pacjentów może mimo wszystko cieszyć brak bezpośredniego kontaktu - w oczach wielu osób (szczególnie tych śpieszących się wiecznie) 2-3 podstawowe pytania od farmaceuty są zbyteczne. Inny minus? Apteka internetowa nie ma możliwości bezpośredniej realizacji zamówień leków na receptę. Jedyna możliwość to zamówienie leków z recepty na stronie, co i tak ostatecznie wiążę się koniecznością wizyty w aptece, która dla leków na receptę jest wyłącznym miejscem odbioru. Oczywiście po odbiór leków można wysłać zaufaną osobę, ale to już inna rozmowa.
Apteka internetowa to wygodne i nowoczesne rozwiązanie dla osób poszukujących leków 💊, suplementów diety, dermokosmetyków czy sprzętu medycznego. Dzięki możliwości zakupów online, można skorzystać z szerokiej gamy produktów zdrowotnych, której typowa apteka ogólnodostępna nie ma w swojej ofercie (jest to niemożliwe pod względem logistycznym). Kłopotem lub też zaletą jest brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą, przed którym wiele osób ma wrażenie, że musi się tłumaczyć, a także osobami trzecimi np. ludzie z kolejki.
PS. Spodobał Ci się mój artykuł? Jeśli tak, to rzuć groszem na dalsze wsparcie działalności blogowej!
Zajrzyj na:
Wpłać ile chcesz :)
Z czego korzystałam, pisząc ten tekst? Przede wszystkim z bagażu zdobytych doświadczeń ☺
Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.
— 2024 —
medyczny akapit
zdrowa porcja contentu bez recepty!
email: info@medycznyakapit.com
tel. 792 746 165