01 marca 2023

Co luty ma wspólnego z depresją?

dzień kobiet 2023 medyczny akapit

Luty to w dalszym ciągu zimowa aura z nieco dłuższym dniem, chociaż wiele osób coraz bardziej czuje wiosnę. Dla osób z obniżonym nastrojem to kolejny miesiąc, w którym brakuje nie tylko słońca. Skąd moje pytanie "co luty ma wspólnego z depresją"? Już śpieszę z odpowiedzią!

 

Spis treści

Depresja - co to jest?

Co wpływa na depresję?

Gdzie szukać informacji o depresji?

Mój artykuł o depresji

 

Na uwagę z pewnością zasługuje 23 lutego, czyli Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Sięgając do źródeł został ustanowiony w Polsce na wspomniany dzień w 2001 roku przez Ministra Zdrowia [źródło].

 

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, o której mówi się niechętnie i często w stereotypowym świetle. Wiele osób utożsamia ją z lenistwem - w końcu osoba z depresją jest mniej aktywna. Warto jednak podkreślić, że spowolnienie psychoruchowe obecne w depresji jest związane z określonymi patomechanizmami. Są to m.in. osłabione przekaźnictwo serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. To kluczowe neuroprzekaźniki, które wpływają na aktywność określonych ośrodków z mózgu.

 

➡️ ZOBACZ fakty i mity o Blue Monday na blogu Medyczny Akapit!

 

Co jeszcze wpływa na depresję?

Dla wystąpienia, trwania i nasilenia depresji istotne znaczenie mają inne czynniki np. psychologiczne - depresja może być efektem traumy np. śmierć kogoś bliskiego. Do tego niejednokrotnie doprowadzają inni ludzie - wystarczy spojrzeć na toksyczne środowisko w pracy, które tworzy szef wraz ze współpracownikami. Do tego dochodzą problemy w życiu osobistym np. narastający konflikt w związku.

 

➡️ Nie wiesz jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Zobacz przewodnik jak pomóc osobie z depresją na blogu Medyczny Akapit!

 

Depresja i sprawdzone źródła na jej temat

O depresji należy mówić i rozwiewać krążące wokół niej mity i stereotypy, które są krzywdzące i mijają się z prawdą. Dlatego odsyłam do źródeł, gdzie dowiecie się więcej na temat tej choroby, a także jak wspierać innych zmagających się z zaburzeniami depresyjnymi.

 

Czy napisałam coś o depresji?

Tak, miałam okazję napisać edukacyjny tekst na temat Depresja - co to jest, objawy, leczenie. Dostępny jest na stronie Apteki Galen. W ramach tego tekstu dowiesz się o rodzajach, przyczynach, symptomach psychicznych i fizycznych depresji, a na samym końcu FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania - te mniej lub bardziej oczywiste. Zachęcam do lektury!


depresja infografika z apteka galen

Artykuł o depresji na blogu Apteki Internetowej Galen

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

— 2024 —

medyczny akapit

zdrowa porcja contentu bez recepty!