28 stycznia 2024

Jak pomóc osobie z depresją? [przewodnik]

jak rozmawiać z osobą w depresji?

Czy znasz kogoś, kto zmaga się z depresją? Jeśli tak, to prawdopodobnie wiesz, jak trudny i złożony jest to proces, w którym pytania i wątpliwości co robić czyhają na każdym kroku. Pragnienie pomocy to jedno, ale ważna jest wiedza jak wspierać osobę z depresją. Dlaczego? Bo pacjent z depresją nie jest w stanie udzielić Ci gotowych odpowiedzi i wskazać wachlarz gotowych wskazówek, ponieważ on sam zmaga się z istotnymi pytaniami jak dlaczego zachorowałam/em na depresję? Dlatego należy jej słuchać, być przy niej / nim, ale warto wiedzieć jak postępować i rozmawiać.

 

Spis treści

Czym jest depresja

Objawy depresji

Rozmowa w depresji

Wsparcie a depresja

Osoba w depresji i komunikacja

Wsparcie emocjonalne

Profesjonalna pomoc

Podsumowanie

FAQ

 

Zacznijmy od początku - zrozum czym jest depresja

Depresja to choroba psychiczna, w której osoba chora doświadcza pogorszenia samopoczucia. Zmianie ulega myślenie, zachowanie i stan emocjonalny.

  • Czy towarzyszy jej smutek? Owszem.
  • Poczucie samotności? Tak.
  • Utrata zainteresowań czymkolwiek? Zdecydowanie.

 

Nie można depresji przyrównać do chwilowego przygnębienia, jednak od niego może zacząć się całą depresja. Nie mija samodzielnie i samoistnie. wymaga odpowiedniego wsparcia, a także leczenia uzupełnionego terapią.

Istnieje kilka wspólnych mianowników depresji jak smutek, przygnębienie, spadek energii. Bywa jednak, że zespół objawów jest zróżnicowany i wykracza poza standardowe ramy depresji. Wraz z rozwojem choroby narastają zmiany w zakresie odczuwanych emocji, które przechodzą ze skrajności w skrajność (od smutku przez płacz do agresji włącznie).

Inne objawy depresji wykraczające poza emocje to zmiany jak:

  • utrata zainteresowań, a także zaniedbania w codziennych czynnościach włącznie z higieną osobistą
  • trudność w koncentracji i problemy z pamięcią
  • zmiany w apetycie (zwykle spadek)
  • problemy ze snem - zarówno zasypianiem i wybudzaniem się w nocy, bezsenność.

 

Jedną z najbardziej drastycznych objawów jest hipotetyczna myśl przechodząca w realne zagrożenie śmierci w wyniku samobójstwa. Chory z depresją bardzo często doświadcza tego, że nie ma siły żyć. Dlatego warto wziąć pod uwagę to jak silnymi bodźcami kieruje się osobą z zaburzeniami depresyjnymi, że może podjąć się odebrania sobie życia.

Należy takiej osobie okazać cierpliwość, empatię, wparcie i próbę zrozumienia. Nie dopuszczaj u niej do uczucia samotności, próbuj ograniczyć ryzyko izolowania się chorego, a także zapewniaj o swojej obecności - to takie proste powiedzieć "jestem tuż obok".

Kiedy osoba czuje, że jest ktoś, kto ją rozumie i wspiera, może to pomóc w zmniejszeniu jej cierpienia i zwiększeniu nadziei na poprawę. Twoja gotowość do słuchania, empatii i zrozumienia może być kluczowa w procesie leczenia i powrotu do zdrowia.

 

Trudno jest stworzyć konkretny słownik wypowiedzi, które należy kierować do osób cierpiących na depresję. Każdy z nas jest inny. Kluczowa jest jednak obecność.

 

Jakiego wsparcia nie potrzebuje osoba w depresji?

Czego nie potrzebuje osoba w depresji?

  • Nie porównuj się z osobą w depresji "bo ja kiedyś miałam/em gorzej" lub "inni mają gorzej".
  • Nie wyciągaj historii z kapelusza, która mają na siłę kogoś pocieszyć.
  • Nie należy uszczęśliwiać na siłę swoją obecnością i propozycjami, które są ciężkie do wykonania, szczególnie dla osoby z depresją. Np. zajęcia wymagające dużej aktywności fizycznej.
  • Nie należy zmuszać i wymuszać niczego na chorym na depresję.

 

Miej na uwadze to, że człowiek z depresją może nie mieć ochoty na osobiste wywody "jak to kiedyś było", a także rady abyś wzięła / wziął się w garść czy też wywieranie presji. Zamień to wszystko na zachęcanie chorego do drobnych przyjemności i aktywności.

 

Jak zabrać się do rozmowy z osobą chorą? Oto kilka wskazówek:

  • Poczekaj na odpowiedni moment do rozmowy. Pamiętaj jednak, aby nie naciskać i zrobić to w otoczeniu najbardziej komfortowym.
  • Słuchaj uważnie, staraj się zrozumieć, zadawaj pytania jeśli trzeba, ale nie przerywaj. 
  • Bądź wsparciem, a nie listą gotowych (pseudo)porad.
  • Okaż zainteresowanie osobie w depresji, pokaż, że Ci zależy.
  • Nie oceniaj, nie krytykuj.
  • Bądź elastyczny i cierpliwy. Działaj w przemyślany sposób.

 

Wsparcie emocjonalne - potrzebne czy nie?

Wsparcie emocjonalne jest kluczowe dla osoby z depresją. Oto kilka sposobów, jak możesz zapewnić to wsparcie:

  • Bądź obecny, gdy tylko wykaże chęć pomocy i dostępny na spotkania - również te o dziwnej porze.
  • Oferuj pomoc w codziennych czynnościach - gotowanie, sprzątanie, zakupy.
  • Mały gest, niespodzianka, pamięć o ulubionych przed depresją rzeczach jest ważna.
  • Nie hamuj osoby w depresji, jeśli chce wyrazić swoje emocji - nawet te najbardziej krytyczne.

 

Jak zachęcać do skorzystania z profesjonalnej pomocy i opcji leczenia?

Twoje wsparcie, chęć pomocy jest ważna. Nie zastąpi jednak profesjonalnej opieki. Dlatego warto rozmawiać, próbować namawiać na szukanie pomocy. Pomocne może okazać się wskazanie korzyści płynących z oddania się pod opiekę profesjonalistów jak poprawa samopoczucia zwykle po 2-3 tygodniach od regularnego stosowania leków. Oprócz tego jest wiele sprawdzonych leków przeciwdepresyjnych, które pomagają w procesie leczenia - oczywiście o ich doborze decyduje lekarz psychiatra. Niejednokrotnie pomocna może okazać się rekomendacja osoby, która uzyskała pozytywny efekt leczenia depresji z użyciem np. antydepresantów czy też psychoterapii.

 

Podsumowanie

Wspieranie bliskiej osoby borykającej się z depresją może być wyzwaniem, ale twoje zaangażowanie może okazać się niezwykle wartościowe dla jej zdrowia i dobrostanu. Pamiętaj, że depresja to choroba, która wymaga zrozumienia, cierpliwości i wsparcia. Wykorzystaj ten przewodnik jako wskazówki do skutecznego wsparcia bliskiej osoby w trudnych czasach związanych z depresją.

 

Depresja - pytania i odpowiedzi

Wątpliwości związane z depresją były, są i będą. Poniżej zebrałam jedne z częściej zadawanych pytań związanych z problemem jak zaburzenia depresyjne.

 

Co depresja robi z mózgiem i człowiekiem?

To jedno z pytań, jakie znalazłam szukając o co właściwie ludzie pytają szukając informacji o depresji. Jak można to rozumieć? Myślę, że warto wrócić się do tego z jakimi objawami psychicznymi zmaga się osoba z depresją, szczególnie, gdy nie jest poddana procesowi leczenia i następuje rozwój do stanu ciężkiego, który niekiedy może wręcz wymagać hospitalizacji.

 

Depresja - co mówić lekarzowi?

Po pierwsze to zawsze należy mówić prawdę. Zacznij od tego kiedy zauważyłaś/eś pierwsze objawy - było to kilka tygodni temu. Opowiedz czy doświadczyłeś traumy - śmierć kogoś bliskiego, zwolnienie z pracy, rozpad związku. Nie kryj żadnych objawów - w depresji zdarza się równolegle występująca bezsenność, stany lękowe, a także mniej oczywiste objawy fizyczne np. ból brzucha, częstszy ból głowy, nieregularna miesiączka.

 

Dlaczego depresja wraca?

Wynika to z patomechanizmu depresji, w której dochodzi do osłabienia neuroprzekaźnictwa, w którym uczestniczy określane składniki endogenne (produkowane w organizmie) jak dopamina, serotonina, noradrenalina. Leki pomagają nasilić deficyt, jednak w przypadku ich nagłego odstawienia choroba może nawrócić i to ze zdwojoną siłą. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiednio długiej farmakoterapii, która nie powinna trwać krócej niż 6-12 miesięcy.

 

Dlaczego depresja odpuszcza wieczorem?

Mając na względzie fakt, że w depresji neuroprzekaźnictwo jest osłabione, co odczuwa szczególnie chory rano, to w ciągu dnia ono narasta. Dlatego wiele osób odczuwa, że po południu, gdy poziom neuroprzekaźników nieco wrasta część osób odczuwa niejako złagodzenie objawów. Nie jest to jednak poprawa trwała, raczej chwilowa i niezwykle ulotna.

 

Czy osoba z depresją może mieć problem z wykonywaniem codziennych czynności?

Tak. Osoba w depresji może mieć trudności w codziennych czynnościach, takich jak wstawanie z łóżka czy przygotowanie posiłku.

 

Dlaczego depresja boli?

Ból jak pokazuje depresja można odczuwać również taki psychiczny. Dlatego osoby, które kiedykolwiek cierpiały na dłuższe zaburzenia i obniżony nastrój mogą zdawać sobie sprawę z tego, że każdy dzień walki z depresją do niejako ból. Nie można zapominać, że depresja to też objawy somatyczne, czyli te pochodzące ze strony organizmu. Do nich prędzej pasuje jednak klasyfikacja, że to symptomy psychosomatyczne.

 

Czy depresja wpływa na wygląd?

Zdecydowanie tak, nie jest to jednak reguła. Depresja bowiem ogranicza możliwości wykonywania wielu codziennych i wydawałoby się oczywistych czynności. Dlatego u części osób można zauważyć zaniedbania w przypadku wyglądu, ale również zmiany związane z wagą - jej spadek związany z brakiem apetytu lub wzrost, gdy dochodzi do zajadania problemu depresji. Bardzo często depresja bywa nieuchwytna gołym okiem, dlatego stwierdzenie jak "nie wyglądasz jakbyś miał depresję" zdarzają się zbyt często.

 

Do czego osoba z depresją może porównać swoją chorobę?

Myślę, że do ograniczenia nałożonego na każdy aspekt życia. Zarówno ten duchowy, psychiczny, ale i fizyczny. To coś jak kula u nogi, która nie pozwala Ci ruszyć z miejsca. W depresji można poczuć się jak więzień we własnym ciele, myślach i emocjach.

 

Kto pomoże w walce z depresją?

Lekarz psychiatra najczęściej we współpracy z psychoterapeutą. Nie może zabraknąć również wparcia osób trzecich - najbliższej rodziny i znajomych.

 

Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat depresji?

Szukaj ich na stronie stowarzyszeń, fundacji pomagającym osobom w depresji. Zajrzyj również na poniższe witryny:


Z czego korzystałam, pisząc ten tekst?

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

— 2024 —

behance medyczny akapit
linkedin medyczny akapit
pinterest medyczny akapit
facebook medyczny akapit
tik tok medyczny akapit

medyczny akapit

zdrowa porcja contentu bez recepty!