17 grudnia 2023

Artykuł medyczny - o czym i dla kogo?

artykuł tekst medyczny w Internecie

Internet od dawna stał się źródłem informacji do każdego aspektu naszego życia. Zdrowie jest zawsze w cenie, dlatego artykuły medyczne zalewają sieć. Czytamy je wszędzie - w drodze do pracy lub domu. Są dostępne na wyciągnięcie ręki. Warto jednak wiedzieć o czym przeczytamy artykuł medyczny, co powinien zawierać i kto de facto powinien zająć się jego tworzeniem. 

 
Spis treści
 

Artykuł medyczny na bloga - co to jest?

Artykuł medyczny na bloga to tekst zawierający treści związane z medycyną, zdrowiem i farmacją - bardzo często przeplatają się wzajemnie. To dodatkowo forma publikacji, która może być dostosowana do potrzeb informacyjnych szerokiego grona odbiorców - najczęściej pacjentów i osób zainteresowanych zagadnieniami zdrowotnymi. Niejednokrotnie może mieć bardziej zawężony wydźwięk dla profesjonalistów medycznych. Jego podstawowym celem jest przystępne przedstawienie aspektów zdrowotnych, a zależnie od tego, do kogo jest kierowany powinien zapewnić głód wiedzy laików lub osób związanych np. ze służbą zdrowia.

 

Kto może napisać artykuł o treści medycznej?

Artykuł medyczny może zostać napisany przez doświadczonego specjalistę - może być to lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta, analityk medyczny itd. Niejednokrotnie zgrabne opracowanie prezentuje pasjonat danego zagadnienia, którego wykształcenie nie pokrywa się z opisywaną tematyką. Jak wspominałam w artykule copywriting medyczny wykształcenie może stanowić pewnego rodzaju bazę, ale zastępuje doświadczenia lub intuicji w jak najlepszym napisaniu tekstu. Kluczowe jest zatem, aby autor artykułu medycznego posiadał wiedzę, a jeśli w trakcie pisania pojawią się wątpliwości nie boi się sięgnąć po research w literaturze specjalistycznej lub bazie naukowej.

 

O czym można napisać artykuł medyczny?

Tematyka artykułów medycznych może być bardzo szeroka, obejmując różnorodne zagadnienia z dziedziny fizjologii, patofizjologii, badań diagnostycznych, podstawowej wiedzy o chorobach, leczeniu, diecie i dietetyce, ziołach i fitoterapii, farmakologii na którą składa się farmakodynamika i farmakokinetyka. Nie zabraknie również zagadnień medycznych w aspekcie prawnym, gdzie niejednokrotnie autor takiej publikacji będzie powoływał się na rozporządzenia ministra zdrowia lub ustawę farmaceutyczną. W artykule medycznym mogą znaleźć się m.in. informacje dotyczące nowych / eksperymentalnych metod leczenia, porady zdrowotne, rekomendacje związane z procesem leczenia, dietetyki lub suplementacji.

 

Co powinno znaleźć się w artykule medycznym?

Dobre artykuły medyczne powinny zawierać przegląd dostępnych informacji naukowych na dany temat, a także oryginalne doniesienia lub sugestie ekspertów / specjalistów w danej dziedzinie. Ważne jest przedstawienie krótkiego streszczenia oraz wytycznych, które dedykowane są do odbiorców. Artykuł powinien być oparty na solidnej metodologii i zawierać bibliografię, która pozwala czytelnikowi zweryfikować źródła informacji. Kluczowa jest oczywiście środkowa sekcja artykułu, w której powinien znaleźć się porządek merytoryczny, który przeprowadzi czytelnika niczym mapa po dżungli, która nie pozwoli się zgubić, zagubić, pogubić. Kluczowy jak w każdej książce, a także w artykule jest spis treści, który powinien po przeczytaniu przedstawiać przedsmak czy też zarys czego odbiorca - czytelnik - pacjent może się spodziewać.

Podczas pisania artykułu medycznego warto starać się przedstawiać doniesienia w sposób zwięzły, ale jednocześnie kompleksowy. Dobry artykuł nie kryje się z bibliografią, czyli spisem źródeł, z których korzysta się opracowując artykuł. Warto wykorzystać w tworzeniu opracowania jak artykuł medyczny fachowej i specjalistycznej literatury. Kluczowa niezależnie czy sięgniemy po książki lub publikację internetową jest aktualność wiedzy, dlatego jeśli temat nie zahacza o historię medycyny, a zawiera obecnie stosowane metody diagnostyki, leczenia należy zadbać o aktualność źródeł.

 


Z czego korzystałam pisząc ten tekst? Przede wszystkim z bagażu zdobytych doświadczeń ☺

Ostatnie wpisy

kup mi kawkę na buycoffee.to

mgr farm. Kasia Deptuła

Medyczny Akapit we własnej osobie. Copywriterka, farmaceutka, psia mama, miłośniczka post-rocka. Uwielbiam kawę.

LinkedIn

O mnie

— 2024 —

medyczny akapit

zdrowa porcja contentu bez recepty!